Strona główna
RTV i AGD
Tutaj jesteś
RTV i AGD jak wyczyścić pralkę

Jak wyczyścić pralkę? Kilka sprawdzonych wskazówek

Data publikacji 19 czerwca, 2024

Pralka to jeden z najczęstszych sprzętów używanych w naszych domach, dlatego nie możemy zapominać o jej regularnym czyszczeniu. Jeśli wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach lub pojawia się coraz więcej kamienia, to znak, że czas na gruntowne czyszczenie urządzenia. Z naszym poradnikiem dowiesz się jak wyczyścić pralkę, na których elementach się skupić i jakich użyć środków, by szybko pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Dlaczego warto systematycznie czyścić pralkę?

Zanim odpowiemy na pytanie jak wyczyścić pralkę, warto najpierw wyjaśnić, dlaczego regularne czyszczenie urządzenia jest ważne i nie powinniśmy go pomijać. Zadaniem sprzętu jest usuwanie zabrudzeń z odzieży i innych tekstyliów. Podczas prania brud, kurz, resztki proszków do prania i kapsułek osadzają się w różnych częściach sprzętu powodując zatykanie elementów pralki, zapychanie filtrów oraz powstawanie pleśni. Przez to nasze ubrania mogą być niedoprane, zaczynają brzydko pachnieć, a samo urządzenie narażamy na ryzyko awarii oraz zmniejszamy jego efektywność. Regularne czyszczenie pralki jest koniecznością, by przedłużyć jej żywotność oraz aby nasze ubrania były pięknie pachnące i higienicznie czyste.

Jakich środków użyć do czyszczenia pralki?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie pralki, dzięki którym pozbędziesz się brudu oraz brzydkiego zapachu.

Bęben pralki

Czyszczenie pralki octem

Ocet ma bardzo uniwersalne zastosowanie w naszych domach. Najczęściej używamy go w kuchni, gdzie świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw. Ten naturalny środek znajduje również zastosowanie podczas sprzątania, gdzie pomaga szybko uporać się z zabrudzeniami.

Idealnie sprawdzi się w walce z kamieniem, bakteriami i pleśnią bytującą w naszej pralce. 

Aby wyczyścić pralkę należy:

  • połączyć dwie szklanki octu z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Zapachy takie jak eukaliptus lub drzewo herbaciane jeszcze bardziej wzmocnią dezynfekujące właściwości mieszaniny oraz złagodzą jej nieprzyjemną woń
  • całość wlewamy do szuflady na detergenty, a dokładniej do przegródki na proszek i ustawiamy program z najwyższą możliwą temperaturą (zalecamy 90 stopni Celsjusza)

Tym sposobem pozbędziemy się zanieczyszczeń z bębna i rur naszej pralki. Wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno jest to bezpieczny sposób? Otóż nie ma powodów do obaw. Czyszczenie pralki octem jest bezpieczną i skuteczną metodą w pozbyciu się zabrudzeń z urządzenia.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną 

Soda oczyszczona to kolejny naturalny środek, po który często sięgamy w naszych domach. Sprawdza się w lecznictwie, domowej pielęgnacji, kuchni oraz sprzątaniu. Soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą, dzięki czemu pomoże nam usunąć zabrudzenia z pralki.

Aby wyczyścić pralkę:

  • należy wsypać niepełną szklankę sody do komory na detergenty, a dokładniej do przegródki na proszek i ustawić program z najwyższą możliwą temperaturą (zalecamy 90 stopni Celsjusza)

Ten sposób rozprawi się z zalegającym osadem i pochłonie nieprzyjemne zapachy.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy znajduje wiele zastosowań w życiu codziennym. Możemy wykorzystać go w kuchni jak i również jako preparat czyszczący. 

Aby wyczyścić pralkę:

  • należy wsypać około ⅓ szklanki kwasku cytrynowego do szuflady na detergenty, a dokładniej do przegródki na proszek i ustawić program z najwyższą możliwą temperaturą (zalecamy 90 stopni Celsjusza)

Metoda ta pomoże usunąć osad z kamienia i wyeliminuje przykry zapach z pralki. 

Jak wyczyścić szufladę pralki?

Pojemnik na detergenty to często zapomniany element pralki, który wymaga uwagi. Gromadzą się w nim resztki płynów, kurz i wilgoć, które stwarzają dobre środowisko do rozwoju grzybów i bakterii. Nieczyszczenie szuflady może doprowadzić do przemieszczenia się zanieczyszczeń do bębna pralki, które osadzą się na tkaninach i doprowadzą do nieprzyjemnego zapachu prania.
Aby wyczyścić szufladę pralki:

  • Należy ją wyjąć i umieścić w wodzie z dodatkiem detergentu. Można do tego użyć octu, kwasku cytrynowego lub płynu do naczyń. Do czyszczenia użyj miękkiej gąbki lub szczoteczki, która pomoże Ci dotrzeć w trudno dostępne zakamarki komory. Następnie wypłucz i osusz pojemnik i umieść go w pralce
  • Przy czyszczeniu szuflady nie powinno zapominać się również o otworze, w który wstawiamy pojemnik. W tym miejscu gromadzi się osad i pleśń, które mogą utrudniać przepływ środków z komory do bębna pralki. Aby wyczyścić otwór należy włożyć namoczoną  w occie ściereczkę i zostawić ją na kilka minut, a następnie wytrzeć całą powierzchnię.

Jak wyczyścić filtr w pralce?

FiItr jest jednym z najważniejszych elementów pralki. Odpowiada za przechwytywanie zanieczyszczeń takich jak sierść, włosy czy resztki odzieży, by te nie dostały się do pompy lub rury odpływowej. Długo nieczyszczony filtr może skutkować przykrymi konsekwencjami takimi jak cofanie się brudu do wnętrza pralki lub jej awarii. 

W większości pralek filtr umieszczony jest za niewielką klapą znajdującą się w prawej dolnej części obudowy. Jeśli nie jesteś w stanie go zlokalizować musisz sięgnąć po instrukcję urządzenia, która wyjaśni gdzie on się znajduje.

Aby wyczyścić filtr:

  • najpierw odłącz pralkę z prądu
  • otwórz pokrywę filtra
  • umieść ręcznik bądź miskę pod osłoną filtra, ponieważ podczas odkręcania może z niego wypłynąć woda
  • następnie przekręć i delikatnie wyjmij filtr
  • dokładnie go oczyść. Możesz do tego wykorzystać ocet. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, to namocz filtr w zimnej wodzie przez kilka minut. Do czyszczenia polecamy użyć gąbeczki lub szczoteczki, która szybko usunie brud z ciężko dostępnych miejsc.
  • następnie wypłucz i osusz filtr oraz wsadź go z powrotem na miejsce.

To jak często powinniśmy czyścić filtr, zależy od częstotliwości użytkowania i rozmiaru pralki. Jeśli regularnie korzystamy z urządzenia, to zalecamy by robić to co najmniej raz w miesiącu. Gdy korzystamy z pralki nieco rzadziej, to czyszczenie filtra możemy ograniczyć do jednego razu na dwa miesiące. Warto również zaznaczyć, że sprzęty z większym bębnem mogą wymagać częstszego czyszczenia.

Jak wyczyścić kołnierz pralki?

Kołnierz pralki to kolejne miejsce, w którym gromadzi się brud, resztki środków piorących i pleśń. Dlatego ważne jest by nie zapominać o czyszczeniu tego elementu. Tu z pomocą mogą nam przyjść wymienione już wcześniej środki takie jak soda oczyszczona i ocet.
Aby wyczyścić uszczelkę:

  • należy wsypać do uszczelki sodę oczyszczoną, a następnie spryskać ją octem, dzięki czemu powstanie buzująca mieszanka, która pomoże szybciej usunąć brud. Tu po raz kolejny może nam się przydać szczoteczka, która ułatwi czyszczenie trudno dostępnych miejsc
  • następnie całość przetrzyj wilgotną, a kolejno suchą szmatką

Tym sposobem unikniemy rozwoju bakterii, grzybów i pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Jak wyczyścić pralkę – podsumowanie

Jeśli chcemy, by nasza pralka służyła nam jak najdłużej, to musimy pamiętać o regularnym jej czyszczeniu. Cykliczne usuwanie zabrudzeń z pomocą łatwo dostępnych środków powinno wejść nam w nawyk, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni zbyt często wymieniać naszego sprzętu oraz będziemy się cieszyć pięknie pachnącymi i higienicznie czystymi ubraniami.

Redakcja metro-kasten.pl

Nasz zespół tworzą pasjonaci nowych technologii specjalizujących się w dziedzinie elektroniki, którzy łączą wiedzę z umiejętnością przekazywania jej w przystępny sposób.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?