Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś
Komputer jak sprawdzić IP komputera

Jak sprawdzić IP komputera? Przewodnik dla systemu Windows, MacOS i Linux

Data publikacji 18 czerwca, 2024

Każde urządzenie podłączone do Internetu posiada unikalny identyfikator, którym jest adres IP. 

Bez niego nasze urządzenia nie byłyby w stanie się ze sobą komunikować. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat adresu IP, jego rodzajów oraz tego jak sprawdzić IP komputera w zależności od używanego systemu operacyjnego.

Czym jest adres IP?

Adres IP (ang. Internet Protocol address – adres protokołu internetowego) jest unikalnym numerem, który jest nadawany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci komputerowej. 

Odpowiada za identyfikację i lokalizację urządzeń w sieci takich jak komputer, telewizor czy smartfon i umożliwia przesył danych między nimi.

Publiczne i prywatne adresy IP

Publiczny adres IP umożliwia przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w globalnej sieci internetowej. Adres ten jest widoczny dla wszystkich urządzeń w Internecie.

Prywatne adresy IP są przypisywane urządzeniom w sieci lokalnej i umożliwiają komunikację między nimi. Są używane w sieciach domowych, szkolnych lub biurowych, gdzie urządzenia są podłączone do routera.

Dynamiczne i statyczne adresy IP

Dynamiczne adresy IP są przydzielane urządzeniom w sieci tymczasowo i mogą się zmieniać za każdym razem gdy urządzenie nawiązuje połączenie internetowe. Odpowiedzialny za to jest protokół DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), który zarządza pulą dostępnych adresów IP, przypisując je urządzeniom.

Statyczne adresy IP są przypisywane na stałe i nie zmieniają się gdy urządzenie nawiązuje połączenie internetowe.

Jak sprawdzić IP komputera?

Weryfikacja adresu IP może być przydatna np. w celu konfiguracji lub rozwiązania problemu z siecią. Jeśli potrzebujesz sprawdzić swój adres IP, to poniżej przedstawiamy instrukcje jak to zrobić w zależności od używanego przez Ciebie systemu operacyjnego.

Jak sprawdzić adres IP komputera z systemem Windows?

W systemie Windows do dyspozycji mamy możliwość skorzystania z:

  • Wiersza poleceń (Command Prompt):

W polu wyszukiwania na pasku zadań należy wpisać “cmd” i kliknąć Enter. Po otwarciu konsoli wpisać polecenie „ipconfig” i wcisnąć Enter. Adres IP będzie dostępny obok pozycji “IPv4 Address”

  • Panelu sterowania:

Należy otworzyć panel sterowania, wejść w zakładkę Sieć i Internet, a kolejno w Centrum sieci i udostępniania. Następnie kliknąć sieć Wi-Fi znajdującą się obok Połączenia i wejść w Szczegóły. Adres IP będzie dostępny obok pozycji “IPv4 Address”

Jak sprawdzić adres IP komputera z systemem MacOS?

W systemie MacOS mamy dostępne takie opcje jak:

  • kombinację klawiszy CMD + spacja:

Taką kombinację należy wcisnąć, a następnie w oknie, które się pojawi należy wpisać “ip”

  • Preferencje systemowe:

Należy otworzyć preferencje systemowe i wejść w zakładkę Sieć. Następnie w lewej części okna wybrać sieć, z którą jesteśmy połączeni. Adres IP będzie dostępny obok pozycji “IPv4 Address” lub “IPv6 Address”.

Jak sprawdzić adres IP komputera z systemem Linux?

Na Linuksie adres IP można sprawdzić za pomocą terminala. Aby to zrobić należy:

  • Otworzyć terminal naciskając kombinację klawiszy Ctrl+Alt+T, a następnie wpisać polecenie “ip addr show” i wcisnąć Enter. Adres IP będzie dostępny obok pozycji “inet”.

Jak sprawdzić publiczne IP?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “sprawdź IP” lub “moje IP” i po wejściu w któryś z pierwszych linków dostaniemy odpowiedź.

Różnice pomiędzy IPv4 i IPv6

IPv4 jest starszą wersją protokołu IP. Składa się z czterech zestawów liczb nazywanych oktetami, które są rozdzielone kropkami. Każdy oktet jest liczbą całkowitą z zakresu od 0 do 255. Przykładowy adres: 192.168.0.1.

IPv6 jest nowszą wersją protokołu IP. Składa się z ośmiu grup, po cztery znaki zapisane w systemie szesnastkowym, które są rozdzielone dwukropkami. Przykładowy adres iPv6: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334.

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma wersjami protokołu polega na tym, że IPv4 używa 32-bitowych, a IPv6 128-bitowych adresów, przez co przestrzeń adresowa jest dużo większa,
co umożliwia przyłączenie dużo większej liczby urządzeń niż w przypadku IPv4.

Jak zmienić adres IP z wykorzystaniem VPN?

Najprostszym sposobem na zmianę adresu IP jest skorzystanie z VPN, czyli Wirtualnej Sieci Prywatnej. Gdy korzystasz z tej usługi Twój ruch internetowy przekierowany jest przez serwer VPN, który przydziela nowy, tymczasowy adres IP oraz szyfruje dane. Gwarantuje to anonimowość w sieci i zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Adres IP jest niezbędnym elementem komunikacji urządzeń w sieci. Każde urządzenie w sieci takie jak laptop, router czy smartfon posiada ten unikalny identyfikator.
Teraz już wiesz, co to jest adres IP, jakie są jego rodzaje i jak sprawdzić IP komputera z systemem Windows, MacOs czy Linux.

Redakcja metro-kasten.pl

Nasz zespół tworzą pasjonaci nowych technologii specjalizujących się w dziedzinie elektroniki, którzy łączą wiedzę z umiejętnością przekazywania jej w przystępny sposób.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?